Дискусионен форум: „Бъдещето на медиацията в България и промените в новия законопроект“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

На 26 февруари 2025 г. в Икономически университет – Варна и онлайн се проведе дискусионен форум „Бъдещето на медиацията в България и промените в новия законопроект“. Събитието беше организирано от Университетския център по медиация към ИУ- Варна, Институт „Итера“ и  Апелативен съд – Варна.

Във форума се включиха близо 70 участници от цялата страна- представители на съдебната система, академичната общност, медиатори, юристи и адвокати.

Сред официалните гости на форума бяха проф. д-р Андрияна Андреева – областен управител на област с административен център Варна, и съдия Марин Маринов – председател на  Апелативен съд – Варна.

Съдия Десислава Желязкова запозна участниците с промените в законопроекта на Закон за медиацията, съобразени с решението на Конституционния съд от юли 2024 г.

Обсъжданите теми включваха ролята на съдебните центрове по медиация, задължителните информационни срещи при определени съдебни дела и значението на популяризирането на медиацията като ефективен и алтернативен метод за разрешаване на конфликти.

Според управителя на Институт „Итера“ Лиляна Барганска, задължителната първа среща с медиатор е особено важна при определени типове дела, като например разводи. По нейно мнение, когато страните се срещнат с опитен медиатор, възможността за постигане на споразумение значително се увеличава. Тя подчерта, че при разводи медиацията е незаменим инструмент, тъй като разделящите се родители трябва да останат партньори в отглеждането на децата си, въпреки че вече не са партньори в живота. Според нея други подходящи за медиация случаи са търговските и строителните спорове, както и делбените дела.

В България към момента има регистрирани над 3000 медиатори, а съдебните центрове по медиация са доказали своята ефективност, като варненският център е отличен пример за добра практика. В подкрепа на значението на медиацията, проф. д-р Андрияна Андреева отбеляза, че тя намира приложение и в публичния сектор. По нейни думи служители на областната администрация във Варна са преминали специализирани обучения, а през март 2025 г. предстои нова обучителна сесия.

Председателят на Апелативен съд – Варна, Марин Маринов, допълни, че проектозаконът за медиацията все още се намира в Министерството на правосъдието и предстои да бъде внесен в Народното събрание. Той подчерта, че общественият дебат по темата е от ключово значение, тъй като регламентацията на медиацията ще определи бъдещото й развитие и приложение в съдебната практика.

Форумът завърши с активна дискусия, в която участниците изразиха своите виждания относно бъдещите предизвикателства и перспективи пред медиацията в България.