НАЦИОНАЛНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „МЕДИАЦИЯТА В РАЗЛИЧНИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ СФЕРИ“ – МЯСТОТО, КЪДЕТО НАУКАТА, ПРАКТИКАТА И ВИЗИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО СЕ СРЕЩАТ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

На 15 май 2025 г. Варна се превърна в национален център на диалога за бъдещето на медиацията в България. V-та Национална конференция „Медиацията в различните обществени сфери“, организирана от Институт Итера и Университетския център по медиация към ИУ – Варна, събра на една сцена водещи експерти от съдебната, академичната, изпълнителната власт и неправителствения сектор.

В рамките на събитието над 40 лектори и участници в панелни дискусии анализираха възможностите, предизвикателствата и бъдещето на медиацията в ключови сфери – съдебната система, публичния сектор, образованието, здравеопазването и дигиталната трансформация.

Форумът беше открит с официални приветствия от академичното ръководство на ИУ-Варна и висши представители на съдебната власт. Дискусионният панел събра на едно място водещи фигури в правната, академичната и публичната сфера, сред които:

Даниела Марчева – член на Висшия съдебен съвет, съдийска колегия и ръководител на работната група към ВСС за изработване на измененията в Закона за медиацията и ГПК,
Марин Маринов – председател на Апелативен съд – Варна,
Проф. Андриана Андреева – областен управител на Област Варна,
Миглена Тянкова – председател на Апелативен съд – Пловдив,
Веселка Златева-Кожухарова – председател на Административен съд – Пазарджик,
Надя Пеловска – председател на Окръжен съд – Враца,
Десислава Манасиева-Жекова – съдия във Варненски окръжен съд,
Александър Ангелов – съдия в Софийски градски съд,
Калин Баталски – председател на Окръжен съд – Перник,
Младен Димитров – председател на Районен съд – Велико Търново,
Боряна Димитрова – съдия в Окръжен съд – Бургас,
Добринка Бонева – представител на Европейския орган по труда,
Д-р Ирена Радева – началник на Регионалното управление на образованието – Варна,
Лиляна Барганска – Управител на Институт „Итера“,
и Венета Иванова – Академия Миротворци.

Тяхното участие даде изключителна стойност на форума и очерта пътя към бъдещи политики, основани на диалог, сътрудничество и устойчиво прилагане на медиацията в различни обществени сфери.

Панелите по модули очертаха актуалните законодателни промени в ГПК и Закона за медиацията, приложението на медиацията в публичната администрация и образованието, както и иновативни теми като използването на изкуствен интелект в медиационните процедури.

„Аналогията между заплетени съдебни дела и медиация е кристално ясна. По-добре е да изберем внимателно какви семена ще посяваме, отколкото после да се чудим как да преместим пораснали дървета“- Проф. Евгени Станимиров- Ректор на Икономически университет- Варна.

Обсъдиха се ефектите от въвеждането на задължителна съдебна медиация, перспективите за развитие на професията „медиатор“, както и значението на обучението и междуинституционалното сътрудничество.

Форумът се превърна не просто в академично събитие, а в генератор на идеи, политики и решения, които ще оформят новите стандарти в подхода към конфликтите – чрез разбиране, преговори и взаимно уважение.

Медиацията вече не е алтернатива. Тя е необходимост.