Медиацията- естествен пръв избор при конфликт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Това, което отличава медиацията, като способ е, че тя открива истински засегнатите нужди. Важното е какво липсва на двете страни. Дали това е уважение, значимост, свобода, сигурност или нещо друго…

В забързаното и изпълнено с конфликти ежедневие, ние често попадаме в ситуации, които затрудняват общуването помежду ни.

Това прави много трудно и дори невъзможно решаването на спорове по начин, който да е добър и за двете страни.

Именно тук на помощ идва медиацията- процедура на преговори, подпомагани от трето лице- медиатор, който притежава специални познания и умения за разрешаване на спорове. Тя е доброволна и поверителна. Експертът, който я подпомага е безпристрастен към страните и не дава решения по спора. Той не решава спорния въпрос, но прави нещо много по-значимо, като осигурява гаранции, че всеки ще бъде изслушан и ще участва във вземането на решение по честни правила.

Това, което отличава медиацията, като способ е, че тя открива истински засегнатите нужди. Важното е какво липсва на двете страни. Дали това е уважение, значимост, свобода, сигурност или нещо друго…

Още едно нейно предимство е, че за разлика от съдебния процес, се осигурява дискретност и комфорт по време на процедурата.

Крайният резултат е разбирателство и удовлетвореност и на двете страни в конфликта.

Най-често се подписва писменото споразумение, в което се записва точка по точка всичко, за което са се споразумели страните в процедурата по медиация. Такова споразумение, както и устното има силата на договор.
Предмет на медиацията могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни, административни спорове, спорове, свързани с права на потребители.

Главна роля в медиацията има медиаторът.

Той притежава опит в това да насочи разговора в правилната посока, така че да се улесни комуникацията и да се намерят допирни точки във вижданията и на двете страни.

През цялото време медиаторът ръководи процедурата по медиация безпристрастно и неутрално, като основната му задача е да улеснява общуването между страните.

Медиаторите могат да се срещнат с всеки от замесените в конфликта заедно или поотделно, с цел да помогнат преди той да ескалира. Но след като им бъде поискана помощ. Те не се месят без да бъдат повикани.

Като най-важни и ценни умения на медиатора можем да посочим умението му да изслушва и да разбира страните, да задава въпроси, да приема индивидуалните различия, да не взема страна и да създаде комфортна среда по време на процедурата.