Успешните хора са тези, които изграждат успешни навици

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Успешният човек има навика да прави неща, които неудачникът не обича да прави.“ е казал Стивън Кови.

Но имаме ли смелостта да се откажем от навици, които ни дърпат надолу, и да изградим нови, които ни помогнат да израстваме?

Аристотел е казал: „Ние сме това, което правим многократно. Съвършенството след това не е действие, а навик.“

Това ни напомня, че успехът не идва за една нощ. Напротив– навикът се изгражда с дисциплина, която ни отвежда до мечтаната дестинация. Но именно тази част от пъзела много често пропускаме.

Има много фактори, които влияят върху формирането на нови навици. Едни от най-важните са времето и мотивацията.

Направени са редица изследвания колко време отнема изграждането на един навик. Максуел Малц е пластичен хирург, практикувал през петдесетте години на миналия век. Той наблюдава свои пациенти, подложили се на операция на носа, например. Установил, че те се нуждаят от 21 дни, за да се адаптират към новата си визия. По същия начин, при изследване сред пациенти с ампутиран крайник Малц забелязал, че периодът на привикване към новата ситуация също траел 21 дни. През това време хората продължавали да усещат липсващата си ръка или крак като нещо реално и съществуващо.
Тези наблюдения предизвикали Малц да се замисли за периода на приспособяване към промените, които настъпват в живота, и към формирането на ново поведение. Той забелязва, че това също му отнема период от три седмици. Малц казва: „Тези примери, както и много други често наблюдавани явления сочат, че са необходими минимум 21 дни, за да може стар мисловен образ да бъде заменен от нов.“

През 1960 година Малц публикува свои мисли за промяната на навиците и поведението в книга със заглавие „Психокибернетика„. Книгата се превръща в световен бестселър, продадена в 30-милионен тираж.

Работата на Малц е повлияла на много автори, пишещи в областта на личностното развитие и самопомощ като Зиг Зиглър и Браян Трейси. И като игра на развален телефон „минимум 21 дни“ се трансформира и изкривява в „само 21 дни“.

Вторият много важен фактор е мотивацията.
В изследване на мотивацията учените открили, че абстрактното мислене може да бъде мощен и ефективен метод за самопомощ, ако е подкрепено от дисциплина. Различни изследвания около теорията на самоопределянето показват, че създаването на мотивиращи фактори (има се предвид вътрешният, а не външният подтик като наградата, както и наказанието) е съществена част от процеса на формиране на навици. За да се постигне дадена цел, трябва да се променят много и всекидневните ни действия. Това ще доведе до бързи и драстични резултати.

За трайна промяна обаче е необходимо стъпките, които предприемаме, да окажат влияние върху нашата среда и графика ни.
Също така човек трябва да е наясно защо иска да се случи тази промяна. Това изглежда като малка и незначителна подробност, но в действителност играе голяма роля за запазване на мотивацията с течение на времето.

„Навикът прави невъзможното автоматично“– казва Наполеон Хил и допълва – „Един на всеки хиляда човека прави редовно равносметка на своите навици. Повечето хора живеят с едни и същи навици до края на живота си, без да се замислят, че точно тези навици са причината за техните резултати. Да продължаваме да правим същите неща и да очакваме различни резултати е едно от най-големите заблуждения, които можем да си причиним. Навикът да се носим по течението ни превръща от мислещи хора в маса, която е зависима от обстоятелствата.“

Има няколко стъпки, които можем да следваме, когато вземем решение да изградим нов навик:

1. Трябва да се ангажирате за минимум 21 дни.

2. Трябва да го изпълнявате ежедневно– в постоянството е истината.

3. Започвайте винаги с простичките неща като например ставането с един час по- рано всеки ден.

4. Напомняйте си– направете си „подсказки“, които да ви помагат да не забрявате своята цел.

5. Бъдете последователни.

6. Въвлечете приятел– винаги е по-забавно, когато не сме сами в дадено предизвикателство.

7. Не бъдете перфекционисти– изисква се време и търпение. Всяко начало е трудно.

8. Използвайте „но“ по-често– например „Аз постигнах добри резултати, но бих могъл да постигна брилянтни резултати!“

9. Обградете се от хора за пример.

10. Превърнете го в експеримент– така това, което правим, ще се превърне в забавление.

11. Осъзнайте и помнете ползите, които можете да извлечете – направете списък с тях.

12. Бъдете наясно с негативните последствия, ако не изградите конкретния навик.

13. Направете го за себе си!

В крайна сметка именно Вие притежавате силата да промените себе си и да постигнете всичко, на което сте способни!

автор: Даринка Янева

Източник: www.gnezdoto.net