„Едно дете, за да има висок коефициент на интелигентност до 9 ти клас трябва да е прочело поне 1000 книги с по 600 страници едната. “
„Жак Атали още през ХХ век беше казал: „През ХХI век най-скъпият и най-ценният продукт ще бъде доброто образование.“ Цели народи могат да изчезнат. Ще оцелеят тези народи, които успеят да използват интелекта на децата си. “
„Преди много години Хенри Кисинджър беше казал: „Ние пропагандираме в цял свят идеалите на свободата, демокрацията и консумативизма.
Тук това, с което аз категорично не мога да се съглася е консумативизма. Свят ориентиран към консумативизма – няма бъдеще. Така е било с Римската империя. В края на Римската империя римляните са пирували. Накрая са си бъркали с едно перо в гърлото да повърнат, за да могат пак да ядат. Това не е бъдещето на света.“
„Всеки човек трябва да бъде отдаден на това, което работи. Хората трябва да се научат да дават нещо на обществото безплатно. Имат бъдеще тези държави, в които хората са научени да не работят само за пари.“
„Формулата за успех е първо: търпение. Необходимо е търпение. Сега много млади хора искат без почти никакви усилия да спечелят огромни пари. Няма да стане. Американците имат една формула, че за да успее едно дете в живота трябва да изразходва 20 000 часа за онова, с което се занимава. Не 2 часа, не 20 минути а 20 000 часа, за да станеш нещо в някоя област, без значение коя област- дали ще бъдеш майстор на банички или професор. 20 000 часа! Търпение и човек да се научи да издържа на лишения. Това е силната личност. Силните личности трябва да могат да издържат на лишения, за да постигнат нещо голямо. Както един шахматист- жертва царицата, за да спечели играта, а не само да взема пешки и да получи мат в два хода.“
„Българската майка ражда фантастични деца, но в много от случаите, талантът на тези деца се умножава по 0 или още по-лошо по минус 1. Оттук идват и всякакви проблеми, не само на изпитите по математика. Проблемът е възпитанието. Основният проблем е възпитанието – на всички, включително и на учителите, включително на преподавателите на всички нива.“
„Трябва да се научим да бъдем честни хора. Това е първото. Включително и, за да успеем по широкия свят не е достатъчно само да знаем. Трябва да умеем да се представим пред хората, че сме почтени хора, които участват в един почтен свят, в който ние предлагаме първо да дадем нещо на света а после очакваме от света нещо на среща.“
„Свръх постижения може да направи само една широко скроена личност. Ограничена личност свръх постижение не може да направи. Едно дете от най-ранно детство трябва да си прочете 1000-те книги, да има един огромен понятиен апарат, за да има с какво да работи мозъка му. Само голяма личност може да направи големи открития и нашите ученици го правят.“
„За себе си смятам по-велико за това, че съм успял да накарам учениците си да плачат пред картини на Сезан, отколкото за това, че са ходили на международни олимпиади и са спечелили златни медали.“
‘Трябва да умеем да вдъхновяваме децата от съвсем малки. На всяко дете от малко трябва да му се даде идеята, че е родено за велики неща и че може.“
(Из интервю на Теодосий Теодосиев в предаването „Панорама“ на 05 юли 2019 г.
Цялото интервю можете да видите тук:
http://news.bnt.bg/…/teodosiy-teodosiev-v-panorama-svett-pr…)